Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Obrazek

 

Náš sbor dobrovolných hasičů obce byl založen v roce 1887,  sbor původně působil v obcích Roveň a Jahodov. Byla vystavěna Hasičská zbrojnice, zakoupeno hasičské vybavení a dvoukolová stříkačka, která byla později vyměněna za čtyřkolovou. Při hasičském sboru působil i divadelní spolek ale samozřejmě hlavní činností sboru byla likvidace požárů, počet zásahů byl cca 6 ročně. Tehdejší členové zasahovali nejen na Rovni a Jahodově ale i v dalších obcích v Dlouhé vsi, Pekle n. Zd., Rychnově nad Kněžnou a Vamberku. V průběhu let se událo mnohé a sbor se podílel na různých činnostech více v odkazech HISTORIE.

 

Nyní vás seznámíme s naší činností za posledních 35 let.

 

V roce 1968-71 byla vystavěna v rámci akce „Z”  nová hasičská zbrojnice. K zásahům byly využívány stříkačka PPS-8 a nákladní automobil Praga RN,  později Tatra 805 valník. Sbor zaznamenával v těchto letech také významné sportovní úspěchy v požárním sportu družstev žen a mužů. Poté následovalo sloučení naší a dalších obcí s městem Rychnov nad Kněžnou. SDH nově fungoval za podpory města. Pro zásahovou činnost jsme byli vybaveni stříkačkou PPS-12 a automobilem DA8 Tatra 805. Činnost našeho sboru se v té době zúžila na několik málo kulturních a sportovních akcí ročně. Zásahů jsme se zúčastňovali i nadále v našem nejbližším okolí s dožívající osobní výstrojí a techn. vybavením. Po roce 1997 kdy byla požárním řádem města specifikována pouze jedna JPO byl náš sbor odstaven, od oficiálního provádění zásahové činnosti. Sbor dále fungoval na úrovni občanského sdružení. Pomoc občanům formou zásahů v té době i nadále probíhala pod hlavičkou našeho SDH, ale ne v souladu se souvisejícími předpisy. V průběhu roku 1999 začali členové SDH výrazněji pracovat na opravách techniky DA8 T- 805 a PPS-12. Byly zakoupeny pracovní stejnokroje UBO, el. kalové čerpadlo GS 380V  a starší motorová pila. Dále jsme se dovybavili  obleky SOOCO, dýchacími přístroji S5- 89,  PPS-12 a přívěsnou elektrocentrálou  která byla postupně zrekonstruována a vybavena osvětlovacím stožárem. Začaly probíhat i školení a výcvik tzv. jednotky. Nákupy vybavení byly velmi finančně náročné ,a proto jsme se účastnily různých brigád např: stavba oplocenek, demolice staré haly, sběry starého železa, atd. Velkým problémem také bylo rozdělení členů SDH na dva tábory, jedni se více či méně podíleli na probíhajících změnách a druzí tuto činnost považovali za zbytečnou a zatěžující pro náš sbor.

 

V roce 2002 kdy Českou republiku postihly ničivé povodně se několik let  práce rychle zúročilo. Náš sbor byl připraven k účinné pomoci. Po vyhlášení Krizového stavu, za podpory města Rychnov nad Kněžnou a pod záštitou HZS ÚO RK jsme vyrazili na pomoc Praze. Na místě jsme se ihned zapojili do likvidačních prací. Stará technika byla dobře připravena, ale každodenní nápor nevydržela PS-12. Jako náhradu jsme se rozhodli urychleně získat motorové kalové čerpadlo. Toto čerpadlo bylo zakoupeno výhradně ze sponzorských darů a bylo nasazeno při tomto zásahu.

 

Na žádost našeho SDH Od 1.7.2003 Městský úřad v Rychnově nad Kněžnou po konzultaci s HZS ÚO RK rozšířil stávající jednotku sboru dobrovolných hasičů města JPO III o druhé výjezdové družstvo Roveň. Byli jsme vybaveni zásahovým vozidlem CAS 24 Š 706 RTHP. Od roku 2005 vešel v platnost nový požární řád města Rychnova nad Kněžnou. Výjezdové družstvo se postupně vybavuje OOP, je prováděno školení, výcvik a práce na vylepšování techniky.

 

Členové sboru nezaháleli ani v ostatních činnostech. Průběžně byla vylepšována s omezenými možnostmi naše hasičská zbrojnice, byla zvětšena klubovna a bylo přistavěno venkovní posezení. Na těchto prácích se společně podíleli členové SDH a místního FC Roveň, který také využívá hasičskou zbrojnici ke své činnosti. Byla opravena PS-12,  která byla poškozena při povodních. Soustředíme se na zlepšení naší účasti a  výsledků v požárním sportu.  Soutěží se již od roku 2000 účastní i soutěžní družstvo žen. Postupně vylepšujeme vybavení pro požární sport.

 

Náš sbor pořádá různé sportovní a kulturní akce,  jak pro členy tak pro ostatní místní občany. Mimo jiné v srpnu pořádáme soutěž v pož.sportu nazvanou Roveňský hasič. Dětský den pořádáme spolu s MS Jahodová hora a pouťový turnaj v malé kopané spolu s FC Roveň. Naši členové se také účastní sportovních her okrsku č.1. Máme také dvě soutěžní družstva kuželkářů kteří hrají v 5. a 9.  lize neregistrovaných. Od roku 2003 začal svou činnost oddíl mladých hasičů, který se účastní hry Plamen. Pravidelně probíhají schůzky tohoto oddílu. Vždy jednou měsíčně se schází výbor SDH. Došlo také k výraznému zlepšení atmosféry ve sboru. Nyní se snažíme o zlepšení zázemí pro náš sbor, JPO a FC,  provedením rekonstrukce a přístavby hasičské zbrojnice.

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 155740
Měsíc: 421
Den: 24